Neden Alt Yapıda Beton Boru Kullanmalısınız?

Betonarme boruları diğer ürün tipleri ile karşılaştırdığımızda avantaşlarını çok net göreceksiniz.
 
• Aşırı pürüzsüz iç yüzey
• Üstün eklem yerleri
• Eşsiz yapısal bütünlük
• Kanıtlanmış uzun ömürlülük
• Yanıcı olmayan
• Zehirleyici olmayan
• Çevreyle dost
• Doğal maddelerden yapılmış
• Yerel üretilmiş
 
 
YAPISAL BÜTÜNLÜK

Betonarme boru diğer bütün rakip ürünlere göre daha güçlüdür. Başka ürünleri güçlendirmek için kullanılan bazı söylemler vardır; “ arkası iyice doldurulunca” veya “iki duvar çekilince” gibi fakat hem betonarme borunun hem de diğer ürünün üzerine alabilecekleri azami yük eşit bir şekilde konulduğunda, betonarme borunun bütünlüğünü diğer ürünler ezildikten sonra bile uzun süre koruduğu gözlenmiştir. Betonarme borunun gücü demek yerleştirmenizden önce, sırasında ve sonrasında endişelenmenize gerek yok demektir.

 
 
HİDROLİK KAPASİTE

Betonarme boruların iç yüzeyi aşırı pürüzsüzdür. Derecelendirme olarak Mannings ‘n’ değeri 0.10dur. Bu özelliği sert yapısal bütünlüğü ile birleşince; eğrilik, çukur ve sapma olmadan betonarme borunun düz çizgi kurulumundan emin olabilirsiniz.

 
 
SİSTEM BÜTÜNLÜĞÜ

Drenaj sisteminizin bütünlüğü eğer birleşme yerleri yeterince sıkı değil ise tehlikeye girebilir. Betonarme borular ASTM standartlarınca EPA hava testi kriterleri altında test edilmiş ve daha sıkı ve sızdırmayan birleşme noktaları sağladığı kanıtlanmıştır.

 
 
GÜVENLİK

Kanalizasyonlarda ve arklarda kaza veya vandalizm sonucu oluşabilecek yangınlar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Betonarme borular yanıcı değildir ve dolayısıyla drenaj sistemine ilk alev girdikten sonra orada tutunmasına izin vermez. Yanıcı diğer rakip ürünler bu güvenli avantajı size sunamazlar.

 
 
KOLAY VE DÜŞÜK MALİYETLİ YERLEŞTİRME

Firmalar kendilerini tanıtırken en önemli özelliklerinden birinin az maliyetli üretim olduğunu söylerler fakat bütün sistemi düzgün yerleştirme maliyetini toplam maliyet değerlerinin içine katmazsanız, değerleri kesin olarak karşılaştırma imkanı bulamazsınız. Kolay taşınabilirlik genellikle yerleştirmedeki kolaylık ile karıştırılır. Yeterli direnç dağılımından emin olmak için sistemin düzgün dolgulanmasına ayrıca önem verilmelidir. Fazladan eklenen yükleme maliyeti, sistemin toplam maliyetini artırır.

Betonarme borular tamamlanmış halde gelir. Sistemin gücü yerleşiktir. Daha az yükleme maliyeti betonarme borunun diğer avantajları ile birleştiğinde daha üstün bir drenaj sistemi elde edilir.

 
 
ÇEVRE İLE UYUMLULUK

Çevreciler neredeyse her gün bizi bir zamanlar çok büyük buluş denilen fakat şimdi çevre için tehlikeli olan ürünler hakkında korku hikayeleri ile şok ediyorlar. Betonarme borular en az 75 yıl ömrü olan ve şu an bilinen mühendislik malzemelerinin içindeki en doğal ürünler kullanılarak yapılan borulardır. Kimyasal veya petrol bazlı bir ürün değildir.

 
 
NİHAİ BORU
Uzun zamandır dayanabilirliği, sağlamlığı ve güvenilirliği ile tanınmıştır betonarme borular. Bekli de ulaşılabilecek nihai boruya betonarme borular ile ulaşılmıştır.